Najlacnejšia dovolenka

Zadarský región je oblasťou neopakovateľných prírodných krás, o čom svedčia jeho početné národné parky. Od hôr, jazier a vodopádov cez kaňony, útesy, jaskyne a rokliny, až po blankyt šíreho mora s veľkým počtom krásnych ostrovov, s množstvom panenských prístavov, zátok a romantických pláží bolo tento priestor vždy oveľa ľahšie namaľovať štetcom ako opísať slovami. Za zvukov morského organu - architektonického zázraku zadarského pobrežia, z ktorého, ako to raz povedal slávny Alfred Hitchcock, možno sledovať najkrajší západ slnka. S kúskom pažského ovčieho syra a pohárikom svetoznámeho Maraskína - dezertného likéru z domácej višne maraska sa uvoľnite a vychutnávajte si hojnosť požehnaných darov a plodov zeme neopakovateľných inšpirácií.
Oblasť zadarského regiónu so svojim centrom v tritisícročnom Zadare - meste s najlepšie preskúmaným rímskym námestím na východnej strane Jadranu a nezabudnuteľnými románskymi kostolmi sv. Anastázie (sv. Stošije) a sv. Krševana a najstaršie chorvátske kráľovské mesto - neďaleký Niekdajšian, ktorý sa pýši najmenšou katedrálou na svete (Kostol sv. Kríža, dlhý iba 36 krokov!), vám lepšie ako ktorákoľvek kniha vyrozpráva bohatú históriu o začiatkoch chorvátskej kultúrnej identity.
stacks_image_3E68BD09-8D2A-4E3D-834B-7AFC4814C331
stacks_image_34A6B30C-D138-43B5-909F-984749E2C0B9
Zadar je mesto s antickými koreňmi a najväčším preskúmaným rímskym fórom na východnej strane Jadranu a prekrásnymi románskymi kostolmi - katedrálou Sv. Stošije, Sv. Krševanom a svetoznámym Sv. Donatom. Zadar je plný bohatých zbierok, knižníc a archívov a okrem iného sa pýši aj tým, že tu boli ešte v dávnom roku 1396 zriadené základy najstaršej chorvátskej univerzity. Odnedávna je známy aj svojím morským organom – architektonickým zázrakom zadarskej riviéry, ktorá má, ako raz vyhlásil Alfred Hitchock “najkrajší západ slnka na svete”. Zadar ilustruje lepšie ako ktorýkoľvek iný chorvátsky región chorvátsku kultúrnu identitu. Ak sa prejdete do blízkeho mesta Nin, nájdete v ňom aj najmenšiu katedrálu na svete – kostol Sv. Kríža, dlhý len 36 krokov.